Wakacyjny poradnik

Wakacyjny poradnik NZOZ "Twój Lekarz" 24.06.2019 12:57

Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i beztroski. Ale nawet błahy problem zdrowotny może zepsuć nam najwspanialszy i wyczekiwany urlop. Jak uniknąć choroby? Doradzają: lekarz Monika Januzovska-Fałat, doktor Izabela Mader-Wołyńska z NZOZ „Twój Lekarz”.

Na wakacjach trzeba uważać przede wszystkim na tzw. zemstę faraona, odwodnienie i na ukąszenia.

Dolegliwości żołądkowo – jelitowe

Dreszcze, podwyższona temperatura, osłabienie organizmu, wymioty i biegunka mogą być objawami tzw. zemsty faraona, która potrafi przykuć do łóżka nawet na kilka dni. Jak jej uniknąć?

  • myć ręce przed każdym posiłkiem i po wyjściu z toalety,
  • pić tylko wodę z butelki,
  • dokładnie myć warzywa i owoce, a najlepiej obierać je ze skórki,
  • bezwzględnie nie jeść surowego mięsa, ryb i owoców morza.

Nawet zwykła biegunka wywołana zatruciem pokarmowym może doprowadzić do odwodnienia, więc trzeba uzupełniać płyny, ale unikać przy tym mleka, soków i alkoholu. Zalecamy jedzenie lekkostrawnych potraw z ryżu, pszenicy czy owsa. Z Polski warto zabrać popularne, uniwersalne leki na wszelkie dolegliwości żołądkowo – jelitowe. Zawsze warto spakować do walizki elektrolity. Sugerujemy także przyjmowanie probiotyków w dawkach profilaktycznych już na 2 tygodnie przed wyjazdem.

Odwodnienie
Do odwodnienia dochodzi na skutek biegunki lub intensywnego pocenia się. Szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci, ale dorośli także nie mogą zapominać o permanentnym nawadnianiu organizmu na wakacjach. W upały zalecamy picie znacznie większych ilości wody niż zazwyczaj. Odwodnienie u dorosłych objawia się zmęczeniem, sennością, suchością w ustach, zawrotami głowy, osłabieniem, bólami i skurczami mięśni czy mniejszą ilością wydalanego moczu. Z kolei wśród najczęstszych oznak odwodnienia u dzieci wyróżnia się: apatię, senność, zimne dłonie, szybki i płytki oddech, suchość w ustach i znikomą ilość moczu.Remedium na każde odwodnienie jest rzecz jasna woda i inne płyny, byle niesłodzone. Zbawienne okażą się także preparaty nawadniające i elektrolity.

Ukąszenia
Na letnich wakacjach jesteśmy narażeni nie tylko na ukąszenia komarów, mrówek czy pająków. Takie są niegroźne i wywołują łagodne dolegliwości: lekki ból, świąd i niewielki obrzęk. Mniej przyjemne są ukąszenia os, pszczół, trzmieli i szerszeni. Wtedy możemy odczuwać niepokój i zmęczenie, dreszcze, gorączkę i bóle głowy.

W przypadku ukąszenia przez pszczołę należy niezwłocznie wyciągnąć żądło. W pozostałych przypadkach: przemyć miejsce ukąszenia wodą i mydłem, przyłożyć zimny okład i obserwować, czy nie występują objawy uczuleniowe. Osoby uczulone na jad błonkoskrzydłych powinny zawsze mieć przy sobie strzykawkę z adrenaliną.

To właśnie osoby uczulone na jad powinny być szczególne ostrożne. W ich przypadku ewentualny wstrząs anafilaktyczny może być tragiczny w skutkach. Chrońmy także dzieci. Do apteczki spakujmy żel na ukąszenia, preparaty chroniące przed insektami i wapno.