Skorzystaj z zalet ćwiczeń mięśni Kegla

Skorzystaj z zalet ćwiczeń mięśni Kegla NZOZ "Twój Lekarz" 13.08.2019 11:22

Łatwiejszy poród, zapobieganie problemom z nietrzymaniem moczu i zaparciami oraz większa satysfakcja z życia seksualnego. Urolog i specjalista FEBU z NZOZ „Twój Lekarz” Waldemar Bonczar radzi, jak dzięki kilkuminutowym ćwiczeniom mięśni Kegla poprawić komfort życia i uniknąć wstydliwych dolegliwości.

Mięśnie Kegla to inaczej mięśnie dna miednicy i krocza. Otaczają one pęcherz, pochwę i odbytnicę oraz podtrzymują od dołu narządy jamy brzusznej i utrzymują prawidłowe ciśnienie w jamie brzusznej. Mięśnie Kegla odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Ćwiczone mogą pomóc podczas porodu, po operacjach ginekologicznych czy przy dolegliwościach związanych z nietrzymaniem moczu. Systematyczny trening mięśni dna miednicy zwiększa również doznania seksualne.

Zalety ćwiczeń mięśni Kegla

Kilkuminutowe ćwiczenia mięśni Kegla wpływają pozytywnie na zdrowie kobiet w każdym wieku. Począwszy od tych rozpoczynających współżycie, poprzez kobiety w ciąży, młode mamy, aż po dojrzałe kobiety. Zalety wynikające z systematycznego wzmacniania mięśni Kegla:

  • łatwiejszy i mniej bolesny poród
  • mniejsze ryzyko nacięcia krocza podczas akcji porodowej
  • zapobieganie nietrzymaniu moczu po porodzie oraz w okresie okołomenopauzalnym
  • zapobieganie bolesnym zaparciom
  • zmniejszone ryzyko wypadania pochwy, macicy i pęcherza moczowego u kobiet po operacjach ginekologiczny oraz kobiet z otyłością
  • zwiększenie satysfakcji z życia seksualnego oraz szybszy powrót do współżycia po porodzie

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na trenowaniu skurczów i rozkurczów. Ważne jest, by robić to systematycznie i przy pustym pęcherzu moczowym. Aby efektywnie wykonać ćwiczenia, należy wygodnie usiąść lub się położyć i na 5 pięć sekund spiąć mięśnie Kegla, a następnie je rozluźnić, również na 5 sekund. Zaleca się od 5 do 25 powtórzeń. Gdy mięśnie się wzmocnią wydłuża się czas ich napięcia i relaksu do 10 sekund. Podczas ćwiczeń trzeba oddychać równomiernie i nie wstrzymywać przy oddechu.

Przykładowy instruktarz ćwiczeń mięśni Kegla:

  1. Kładziemy się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach. Stopy są oparte na podłodze i rozstawione na szerokość bioder. Dłonie wkładamy pod lędźwiowy odcinek kręgosłupa.
  2. Jednocześnie dociskamy odcinek lędźwiowy do dłoni i staramy się oderwać biodra od podłoża. Utrzymujemy ciągłe napięcie mięśni.
  3. Powrót do pozycji wyjściowej i rozluźnienie mięśni.